معرفی رشته تربیت بدنی

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و  اثر و نقش آن در رابطه با توانبخشی ، بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است .مقوله تربیت بدنی به دلیل تاکیدات دین اسلام در خصوص ورزش، در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار میباشد. سلامت بدن و ورزیدگی آن از بسیاری جهات بر روی سلامت روان اثر می گذارد و ظرفیت انجام کار و تولید افراد جامعه را بالا برده و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.  دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از بیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر میگیرد. علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز پیشگیری نموده و از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی – عروقی جلوگیری بعمل میاورد. با عنایت به این مهم و بمنظور تحقق بخشیدن به بند سه از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته ضروری است.

 

گروه تربیت بدنی

 

یکی از رشته های دایر در دانشکده فنی و حرفه ای دخترانه سما خوراسگان رشته تربیت بدنی می باشد که از نیمسال دوم سال تحصیلی 91-1390 فعالیت خودرا به صورت جذب بدون آزمون آغازنموده است.

برخی از مزیت های رشته کاردانی تربیت بدنی این دانشکده عبارتند از:

*قرار داشتن آموزشکده در مرکز شهر اصفهان

*ارتباط تنگاتنگ با مراکز ورزشی در سطح شهر جهت برگزاری کلاس های عملی

*امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

*برگزاری سمینار ها و کلینیک های گروه تربیت بدنی

*برگزاری اردو های ورزشی و تفریحی به صورت مستمر

*حمایت از دانشجویان جهت شرکت د رمسابقات منطقه ای و کشوری سما

*معرفی دانشجویان برتر ورزشی جهت شرکت در مسابقات دانشگاه های آزاد سراسر کشور

 

فعالیت های گروه تربیت بدنی

 

پیش ازشروع هر ترم پیش بینی های لازم جهت بهبود واحد های درسی و افزایش کیفیت آموزش مذکور انجام می گیرد.از جمله موارد فوق  انجام برنامه ریزی ترمی، پیش بینی فضاهای ورزشی مورد نیاز دانشجویان از نظر کمی و کیفی ، خرید وسائل ورزشی مورد نیاز و... می باشد.

در راستای افزایش کیفیت آموزش ، این گروه همواره سعی داشته برای کلیه دروس تئوری و عملی از اساتید مجرب و متبحر که دارای مدارک مربیگری و داوری  ملی و بین المللی  و  سابقه کسب مقام های کشوری و بین المللی داشته اند استفاده نماید.در همین راستا به منظور غنی سازی منابع آموزشی دانشجویان نیز به طور مستمر منابع موجود در کتابخانه توسط اساتید گروه بررسی گردیده و در خواستهای جدید برای خرید کتابهای جامع و مفید ارائه می نماید.

معرفی دانشجویان جدید الورود به پزشک و پیگیری تکمیل فرم سلامت جهت اطمینان از سلامت کامل دانشجویان از دیگر اقداماتی است که در گروه تربیت بدنی آموزشکده انجام می گیرد.

یکی از مهمترین فعالیتهای این گروه ارائه مشاوره های تخصصی آموزشی و ورزشی به دانشجویان گروه است که شامل ارائه مشاوره انتخاب واحد به کلیه  دانشجویان این رشته ، ارائه مشاوره به دانشجویان جدیدالورود ، بررسی و حل مشکلات دانشجویان و گروه تربیت بدنی در طول ترم و مواردی از این قبیل می باشد.

علاوه بر موارد فوق در طول برگزاری کلاس ها این گروه با بازدید های منظم از سالنهای ورزشی نظارت مستمر برحسن اجرا و کیفیت کلاس هاس عملی دارد و برای بهتر برگزار شدن  آن به طور مرتب اقدام به برگزاری جلسات گروه با حضور اساتید می نماید.

به دلیل برتری کمی و کیفی این مرکز دانشجویان گروه تربیت بدنی معمولا از اعضای تیم های ملی و باشگاهی ورزشی و دارای احکام قهرمانی ملی و یا بین المللی هستند که پس از انجام هماهنگی های لازم و تکمیل مدارک جهت دریافت تخفیف شهریه به امور مالی معرفی می گردند.

کلیه فعالیتهای فوق برنامه تاریخ امتحانات، جلسات سرگروه ها ، فراخوان مسابقات و هرگونه تغییر احتمالی دربرنامه گروه و....... از طریق کانال های مختلف نظیر نصب در تابلوی ویژه گروه تربیت بدنی ، ارسال پیامک، ارسال اطلاعیه روی سایت به اطلاع دانشجویان رسانده می شود.

 

 

سرفصل دروس کاردانی پیوسته تربیت بدنی

شما می توانید جهت دانلود سرفصل مربوطه به فرمت PDF بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

 


 

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
دانشکده مهارت و کارآفرینی (واحد خواهران)
اصفهان - خیابان پروین اعتصامی -مقابل فروشگاه رفاه -16 متری شاهد – دانشکده مهارت و کارآفرینی - کد پستی 8198993583
تلفن تماس: 03135590387 فاکس: 03135552753
حق نشر متعلق به دانشکده مهارت و کارآفرینی اصفهان (خوراسگان)1400-1387
SAMA
Skill and Entrepreneurship
Faculty
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch