عنوان صفحه:معرفی رشته دانشگاهی تربیت مربی کودک

کاردانی پیوسته علمی کاربردی مربی کودک

مراقبت و پرورش کودکان در سنین قبل از دبستان از لحاظ اخلاقی، اجتماعی، عاطفی، ذهنی و جسمی از اهمیت زیادی برخوردار است، به طوری که باعث تکوین شخصیت، استقلال فردی، شکوفایی و بروز خلاقیت و ابتکار کودکان می گردد و آنان را برای ورود به دبستان آماده می کند.

هدف از رشته کاردانی پیوسته مربی کودک، تربیت متخصصانی است که بتوانند مراقبت، پرورش و آموزش کودکان سنین قبل از دبستان را برعهده بگیرند.

 

دروس تخصصی دانشگاهی  :

دروس تخصصی رشته شامل:  روانشناسی رشد ، برنامه ریزی در دوره پیش دبستان، تغذیه کاربردی، آموزش مفاهیم (علوم تجربی، اجتماعی و ریاضی)، ادبیات کودک و نوجوان، زبان آموزی، بازی ها و اسباب بازی ها ، شروع خواندن و نوشتن و اصول و تئوری های بازی ها در دوره پیش دبستانی  كه بصورت تئوری عملی ارائه می شوند.

 واحد عملی درس کارآفرینی (ایده پردازی و ارایه طرح هایی چون مدرسه کودکان کار، مدرسه تخصصی استعداد پروری کودک، مدرسه طبیعت و .... ) و واحد کارآموزی انجام کار در محیط مدارس و مراکز پیش دبستانی انجام می گيرد.

تغذيه و بهداشت مواد غذايی، بهداشت فردی و عمومی، بهداشت روانی و بيماری های شايع كودكان از ديگر دروس پیش دانشگاهی هستند كه فقط بصورت تئوری ارائه می شوند.

 

مربیان کودک به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

مهارت روابط اجتماعی:

مربی مراکز پیش دبستانی تمام ساعات کاری‌اش را با کودکان صرف می‌کند. این مساله نشان می‌دهد که او می‌بایست مهارت کافی در ارتباط فردی و اجتماعی داشته باشد تا بتواند به خوبی با بچه‌ها ارتباط برقرار کند.

خلاقیت و روحیه هنری:

مربی مراکز پیش دبستانی با کمک بازی و سرگرمی، قصه‌خوانی، ابزارهای هنری‌ای مثل نمایش، موسیقی، نقاشی و ... با بچه‌ها ارتباط برقرار می‌کند و آنها را با موضوعات مختلف آشنا می‌کند. مربی بابد خلاق، هنرمند، بیان‌گر و حساس باشد.

مهارت آموزش:

وظیفه اول و اصلی همه معلمان و مربیان آموزش به کودک است. یک مربی خوب نیاز به صبر، همدلی، سخاوت، همکاری، مراقبت، برنامه‌ریزی و دقت دارد. اینها باعث می‌شوند کودک آموزش را بهتر بپذیرد و برای مدرسه آماده‌تر‌ شود.

مهارت روانشناسی:

مربی مراکز پیش دبستانی باید نیازها و احساسات کودک را بفهمد و به آنها پاسخ دهد، اختلالات رفتاری و عاطفی کودک را در مراحل اولیه تشخیص بدهد و با کمک والدین برای آنها راهی پیدا کند.

مهارت مدیریت:

مربی به عنوان یک معلم، وظیفه مدیریت کلاس و بچه‌ها را بر عهده دارد. مربی با این کار به بچه‌ها اهمیت نظم و شیوه منظم بودن را یاد می‌دهد. این مدیریت گاهی سامان‌دهی رابطه کودک با خانواده را ‌نیز در برمی‌گیرد.

 

دوره های مهارت آموزی و کارگاه های آموزشی ویژه دانشجویان مربی کودک:

برگزاری دوره های تربیت مربی مهدکودک و پیش دبستانی از سوی گروه تربیت مربی کودک و با همکاری واحد پژوهش با هدف ارتقای دانش و مهارت مربیان مهد کودک برگزار می گردد. گروه تربیت مربی کودک اقدام به برگزاری دوره های مهارت آموزی بسیاری نموده است که به موارد زیر به صورت نمونه اشاره می شود:

-        برگزاری دوره های مهارتی کشف و پرورش استعداد در کودکان

 

 

2- برگزاری کارگاه با عنوان دوره جامع تکامل رشد ذهنی کودکان


پس از فارغ التحصیلی در رشته مربی کودک، دانشجویان می توانند به عنوان :

1-     مربی کودک

2-     مربی بهداشت مدارس

3-    مراقبت و پرستاری از کودک، بهداشت کار مادر و کودک

4-    مسئول تغدیه و بهداشت مواد غذایی

5-    بهداشتیار مادر و کودک

6-    مسئول آموزش و تنظیم خانواده 

7-    مربی شیرخوارگاه

 مشغول به کار شوند.

هدف از اجراي رشته دانشگاهی رشته ي مربی کودک، پرورش و تربيت افراديست كه طي دوره دو ساله ضمن فراگيری دروس (عمومی، پايه، اصلی و تخصصی) بصورت تئوری و عملی، با اصول و مبانی آموزش و پرورش كودكان در سنين پيش از دبستان آشنا شده و بتوانند با استفاده از محتوای دروس اين رشته در يكی از گرايش های دوره ی كاردانی عملی كاربردی (مربی بهداشت و مربی كودک) ادامه تحصيل دهند و پس از طی دوره های كوتاه مدت در زمينه ی مربوطه اشتغال وزرند.

 

توانایی های مورد نیاز :

علاقه به کودک

ارتباطات اجتماعی قوی با کودکان و اولیا

برخورداری از سلامت جسم و روان

صبر و شکیبایی با کودکان

روحیه شاد و سرزنده بودن

 وضعیت ادامه تحصیل رشته کودکیاری :

امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی ، دانشگاه آزاد و دانشگاه جامع علمی و کاربردی در مقطع لیسانس و مقاطع بالاتر  در رشته های علوم تربیتی و آموزش ابتدایی امکان پذیر است.

 

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
دانشکده مهارت و کارآفرینی (واحد خواهران)
اصفهان - خیابان پروین اعتصامی -مقابل فروشگاه رفاه -16 متری شاهد – دانشکده مهارت و کارآفرینی - کد پستی 8198993583
تلفن تماس: 03135590387 فاکس: 03135552753
حق نشر متعلق به دانشکده مهارت و کارآفرینی اصفهان (خوراسگان)1400-1387
SAMA
Skill and Entrepreneurship
Faculty
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch